Mezinárodní krajkářské slavnosti 24. 6. – 26. 6. 2022

Kalendář Publikováno: 12. 1. 2022

Po dvouleté přestávce jsme v pilné přípravě Mezinárodních krajkářských slavností, které proběhnou v tradičním termínu o posledním víkendu v měsíci červnu. Protože nám společné setkání již velmi chybí, jdeme do příprav naplno. Slavnosti budou letos probíhat po tři dny, a to v pátek, sobotu i neděli. Tento rok je to přesně 24. až 26. června 2022.

Co pro Vás chceme připravit? Především v Muzeu krajky na vás budou čekat nově provedené stálé expozice, které vás seznámí s historií krajkářství v českých zemích od počátků až po současnost.

Na letní sezónu bude v muzeu připravena výstavy Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel, která nedávno oslavila 100 let působení. Výstava bude věnovaná tvorbě významné umělkyně Emilie Paličkové a jejím pokračovatelům.

Na radnici a ve výstavních prostorách Městského klubu Sokolovna se vám představí krušnohorské krajkářství. Tento významný krajkářský region má co nabídnout, a to i díky spolkům, které tradici aktivně udržují. Karlovarská sekce představí šitou krajku, sekce z Litvínova a Mostu pak krajku paličkovanou. V kostele sv. Prokopa představí práce svých členek Vzdělávací spolek uměleckých řemesel z Prahy, slavící 30. výročí svého trvání.

V Městském klubu Sokolovna bude tradičně výstava paličkovaných krajek, doplněná prodejem krajek a krajkářských potřeb. A snad nám chvíle v Sokolovně zpříjemní Krajkářská škola módní přehlídkou a pozve nás na každoroční výstavu v Krajkářské škole s názvem „Staré zlaté časy“. V muzeu se můžete těšit na vernisáž výstavy a módní přehlídku prací studentů pořádanou Vyšší odbornou školou textilních řemesel a Střední uměleckou školou řemesel, a Střední školou propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí.

A věříme, že se o pátečním večeru sejdeme na muzejní zahradě, kde bude rovněž připravena část programu slavností. Věnovat se budeme zakladatelce paličkování na Vamberecku, hraběnce Magdaleně Grambové, o které jsme ve spolupráci s Divadelním spolkem Zdobničan připravili komponovaný večer.

Hlavním lákadlem slavností a pomyslným vrcholem celého programu bude soutěžní přehlídka Bienále české krajky, tentokrát její jubilejní X. ročník. Věříme, že přehlášená díla budou důstojnou a reprezentativní přehlídkou současné krajkářské tvorby u nás a že návštěvníky potěší.

Na shledanou ve Vamberku.

Paličky